O czym mówią choroby piersi?

O czym mówią choroby piersi?

Bez kategorii 0

Każda choroba, która pojawia się w naszym ciele, niesie ze sobą informację o tym, co dzieje się w naszej duszy. Czasami przeżycie czegoś na poziomie emocjonalnym jest dla nas bardzo trudne i spychamy to w głąb ciała – wówczas ono szybko przypomina o tym, czego nie chcemy czuć poprzez choroby. Zdarza się, że w naszym wnętrzu rozgrywa się wiele, ale na poziomie nieświadomym… łatwiej nam włączyć telewizor lub zająć się górą prasowania niż dać sobie czas na wyciszenie i przeskanowanie naszego wnętrza. Bywa, że chętnie uciekamy od tego, co się w nas dzieje, ponieważ zauważenie emocji wymagałoby od nas działania – na przykład rozstania się z partnerem, zmiany pracy itd.

Co nam mówią choroby piersi

Kobiece piersi także mogą być nośnikiem takich informacji. Jeśli dzieje się w nich coś poważnego warto zwrócić się do wewnątrz i sprawdzić, jak się mamy z naszym życiem. Każda z chorób przynosi nam konkretne wskazówki. Poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienia najbardziej popularnych problemów z piersiami, które mogą pomóc Ci zrozumieć, dlaczego Twoje ciało przynosi Ci takie doświadczenie.

Guzy piersi, torbiele, brodawczaki, gruczolakoraki, włókniaki i inne choroby piersi budzą panikę wśród kobiet, często traktowane są jak wyrok.

Po otrzymaniu diagnozy lekarskiej pierwsze emocje które się pojawiają to ogromny strach i lęk, który niejednokrotnie powoduje, że choroba się nasila.

A my chcemy się naszym piersiom przyglądnąć i zobaczyć jak na to patrzy Totalna Biologia.

Rak piersi

Jeśli chodzi o raka piersi to fundamentalny konflikt dotyczy domu/gniazda. Może to być dom, dzieci, mąż, rodzina zarówno w znaczeniu dosłownym jak i symbolicznym

Jeśli kobieta nie czuje się bezpiecznie jako matka nie mogąc zapewnić ochrony swoim bliskim w którejś z jej piersi mogą pojawić się u niej zmiany w piersiach. W zależności od tego w jaki sposób kobieta odbiera daną sytuację i jakie to budzi w niej uczucia, zmiany w piersiach mogą być różne. Z doświadczeń terapeutów Recall Healing i Totalnej Biologii wynika, że nowotwory piersi wiążą się z konfliktem występującym w domu/gnieździe. Może to być partner, rodzic, dziadkowie, a przede wszystkim dzieci. Mogą to być również przyjaciele, czy ukochany zwierzak.

Twoja perspektywa jest najważniejsza

Pamiętajmy, że ta sama sytuacja (np. odejście partnera, zdrada, choroba dziecka) u jednej osoby może wywołać konflikt a u innej nie. Wszystko zależy od tego w jaki sposób dana osoba to przeżywa, jak bardzo ją to boli i jak wielki szok emocjonalny wywołało zdarzenie. 

Najczęściej występują cztery rodzaje raka piersi (odpowiadają one czterem różnym rodzajom komórek), są to:

  • rak gruczołów mlecznych – gruczolakorak,  
  • rak przewodów mlecznych
  • umiejscowiony na piersi rak skóry właściwej – czerniak
  • nerwiakowłókniakowatość (choroba von Recklinghausena) 

Rak gruczołów mlecznych

Dramat w domu/gnieździe – gruczolakorak (powstaje w komórkach, które wytwarzają mleko). Konflikt dotyczy  gniazda i jest przeżywany jako dramat dotyczący jej bliskich.

Z uwagi na to, że od milionów lat karmienie piersią było najlepszym sposobem żeby zachować dziecko przy życiu, konflikt ten pojawia się w piersi z powodu swojego związku z produkowaniem pożywienia przez samą kobietę, w taki to sposób kobieta w sytuacji dramatycznej ratuje życie swoich bliskich.

Na polecenie mózgu powstaje „super wydajna pierś”, która może szybko i sprawnie produkować mleko dzięki czemu zapewni byt swojemu dziecku. To przykład idealnego rozwiązania naszego mózgu.

Podczas fazy aktywnej powstaje guzek – gruczolakorak którego celem jest wytworzenie najwyższej jakości mleka dla najlepszej ochrony dziecka

W fazie zdrowienia guzek się zmniejsza czasami wywołując stan zapalny, można też zaobserwować wciągnięcie tkanek. Po pierwszym lub drugim konflikcie wszystkie objawy znikają, jeśli jednak zdarzy się kolejny uraz to  guzek i blizna pozostają.

U kobiety praworęcznej

Prawa pierś – Niemacierzyński konflikt gniazda

Są to wszystkie konflikty z osobami na których nam zależy ale wobec których kobieta nie odgrywa roli matki, nie ma stosunku macierzyńskiego czyli partner, rodzeństwo, przyjaciele, krewni,

Lewa pierś – Macierzyński konflikt gniazda

To konflikt związany z osobami wobec których mamy stosunek macierzyński. Może on dotyczyć dzieci (małych i dorosłych), zwierząt, wszystkich osób za które czujemy się odpowiedzialne. Również może to być symboliczne „dziecko” dom, firma, pasja. 

U kobiety leworęcznej występują te same konflikty tylko przypisane odwrotnie czyli:

Prawa pierś – Macierzyński konflikt gniazda

Lewa pierś – Niemacierzyński konflikt gniazda

U mężczyzn mimo że rak występuję bardzo rzadko to konflikt jest taki sam jak w przypadku kobiet.

Rak przewodów mlecznych

Konflikt gniazda powiązany z uczuciem oddzielenia, braku komunikacji, braku porozumienia, niezdolności do okazywania miłości.

Przewody mleczne są odpowiedzialne za przekazywanie dziecku pożywienia. W sytuacji gdy dojdzie do konfliktu oddzielenia np. matki i dziecka to u mamy która martwi się o swoje dziecko i przeżywa swój konflikt dochodzi do tego, że mózg włącza program  w taki sposób aby przewody wytwarzające mleko się powiększyły i pokarm łatwiej dotarł do dziecka. Po rozwiązaniu konfliktu powstałe ubytki muszą zostać wypełnione i wtedy pojawia się nowotwór wewnątrz-przewodowy. Pierś z powodu zablokowania przewodów mlecznych jest obrzmiała, a diagnoza brzmi groźnie.

Rak skóry – czerniak (umiejscowiony na piersi)

Konflikt splamienia, zbrukania integralności w obrębie gniazda np. kobieta może czuć się odrzucona na skutek uwagi na temat wielkości jej piersi.

Nerwiakowłókniakowatość  (choroba von Recklinghausena)

Pojawienie się licznych guzków umiejscowionych pod skórą i w różnych miejscach układu nerwowego

Konflikt kontaktu 

Tutaj mamy do czynienia z odwrotnością konfliktu oddzielenia. Kontakt jest niechciany, nieprzyjemny, występuje chęć zerwania kontaktu i oddzielenia się od kogoś.

Np. nie chcę żeby mnie ktoś dotykał, nie chcę żeby ta znajomość nadal trwała, chce zakończyć ten związek.

Tysiące drobnych guzków pojawia się, aby blokować przepływ informacji – „Nie chcę aby informacja o tym kontakcie przedostała się do mojego mózgu”.

Pytania jakie możemy sobie zadać przy problemach z piersiami

  • Dlaczego tak wiele wymagam od siebie matkując innym?
  • Czuję się bezpieczna w moim związku?
  • Czy wybaczyłam w pełni własnej matce?
  • Umiem matkować z radością i przyjemnością?W jakich uczuciach macierzyńskich się zagubiłam?

Zwierzenie się komuś z głębokiego cierpienia, poczucie, że zostanie ono wysłuchane, a szczególnie zadbanie o to, by zagrożenie nigdy się nie powtórzyło może uruchomić proces zdrowienia.

Potęga samoświadomości

Terapeuta, gdy już odnajdzie i uświadomi chorej przyczyny choroby, będzie mobilizował ją do kroków naprzód, znalezienia w sobie zasobów, dzięki którym w przyszłości uniknie ponownego przeżywania takiego cierpienia.  Praca  nad sobą (zrozumienie, odpuszczenie, wybaczenie) to podstawa w drodze do zdrowia i pełni życia.

Opisane w artykule emocjonalne i biologiczne znaczenia chorób mają charakter wskazówek pomagających klientowi uwolnić się od ciężaru emocjonalnego. Nie są zachętą do zaprzestania leczenia. 

Zasługują na miłość

Aby dać Ci narzędzia, które odbudują Twoją relację z piersiami, nauczą Cię je kochać i akceptować, stworzyłam e-book Ukochaj Piersi. Znajdziesz w nim wiele wartościowej treści, praktyki oraz masaże. E-book i szczegółowe informacje na temat jego zawartości zostawiam dla Ciebie TUTAJ.

Jeśli czytasz ten artykuł, to bardzo prawdopodobne, że dotknęła Cię poważna choroba piersi i szukasz dla siebie rozwiązania. Wspaniale, że sięgasz po coś więcej niż tradycyjna droga leczenia i próbujesz zrozumieć dynamikę swojej choroby. Pamiętaj jednak, że piersi i całe ciało zasługuje na uwagę i szacunek każdego dnia. W temacie piersi na mojej stronie czeka na Ciebie e-book i tantryczna medytacja online.

Oba te produkty są stworzone z intencją, aby każda kobieta mogła uzdrowić swoją relację z piersiami. Być może nie wiesz, ale piersi są fizyczną manifestacją naszego serca. Jeśli w jakiś sposób je odrzucamy, to zamykamy się też na przepływ miłości w naszym życiu. Praktyka tantryczna, która na Ciebie tutaj czeka porusza serce i działa na bardzo głębokim poziomie – ciała, duszy i emocji. Bardzo serdecznie zapraszam Cię do tego doświadczenia. Mam nadzieję, że Twoja choroba doprowadzi Cię nie tylko do zdrowia, lecz także do pięknej i głębokiej relacji z Twoim ciałem i kobiecością.

Artykuł powstał we współpracy z konsultantką Totalnej Biologii Marzeną Dul.

Autorką zdjęcia jest Dominika Andrzejczak z projektu KOBIECOŚCI, kliknij i zobacz jej piękne prace!