Mięśnie dna miednicy – co powinnaś o nich wiedzieć i dlaczego są tak ważne?

Mięśnie dna miednicy – co powinnaś o nich wiedzieć i dlaczego są tak ważne?

yoni egg 0
Co skrywa Twoja miednica?

Z anatomicznego punktu widzenia budowa naszej miednicy przypomina koszyk. Kość biodrowa, kulszowa, łonowa, guziczna i ogonowa tworzą stelaż. Wypełniają go mięśnie, więzadła i powięzi, układając się w nich podobnie jak hamak. Na hamaku rozłożone są nasze organy (macica, pęcherz, odbytnica), a zadaniem mięśni jest je podtrzymywać.

Co się dzieje, jeśli świadomie nie dbamy o naszą miednicę?

Osłabione mięśnie dna miednicy są przyczyną nietrzymania moczu. Ten problem dotyczy coraz większej ilości kobiet – to około 30% kobiet w KAŻDEJ grupie wiekowej. Bardzo dużo! Cierpi na nie coraz więcej kobiet, co ma swoje odzwierciedlenie w reklamach suplementów przeciwdziałających nietrzymaniu moczu (które przecież nie mogą działać, bo suplementy nie zwiększają siły mięśni!), ale także w bardzo dużej ilości sprzedawanych w Polsce pieluch i wkładów dla dorosłych (sprzedaje się ich więcej niż tych dla dzieci). Słabe mięśnie dna miednicy wywołują również problemy ginekologiczne takie jak wypadanie macicy oraz są częstą przyczyną silnych bóli pleców w odcinku krzyżowym. Doświadczenie pokazuje, że słabe mięśnie to także o wiele mniej czucia – także przyjemności.

Jak dbać o mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy, jak każde inne mięśnie, potrzebują ćwiczyć, ponieważ nieużywane słabną i przestają spełniać swoje funkcje. Najprostszą wzmocnienia mięśni są ćwiczenia Kegla. Możesz je wykonywać w każdej chwili, co bardzo Ci polecam. Jajeczka również moga być formą troski o dobra kondycję Twojej miednicy, jednak nie służą one rehabilitacji ani leczeniu schorzeń – są przeznaczone do praktyki związanej z otwieraniem się na własną seksualność i szukaniem swojej mocy.

Co możesz zrobić dla swojej miednicy?

Jeżeli tylko czujesz, że Twoje mięśnie są osłabione lub pojawia się ból, to koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Pamiętaj, że jajeczka nie leczą zaburzeń mięśni dna miednicy i nie powinno się ich używać samodzielnie z taką intencją. Z pewnością, jeżeli występują problemy, nie powinnaś kupować jajeczka bez konsultacji. Idź na wizytę, opowiedz o praktyce i zapytaj, czy w Twoim przypadku może to przynieść korzyści. Być może przed jajeczkiem będziesz musiała odbyć terapię z innym narzędziem, albo po prostu otrzymasz specjalny zestaw ćwiczeń, w których będziesz mogła wykorzystać jajeczko (rozmiar także powinien dobrać fizjoterapeuta!). Cokolwiek robisz miej na uwadze, że najważniejsze jest Twoje zdrowie, a niewłaściwe postępowanie może zaszkodzić.

Dlaczego warto ćwiczyć z jajeczkiem?

Jeśli Twoja yoni ćwiczy z jajeczkiem, to jest to duże efektywniejsze niż samo zaciskanie i puszczanie mięśni. Podobnie, jak z ćwiczeniami na siłowni. Możesz zginać i prostować rękę, ale dopiero hantle pozwolą Twoim mięśniom na zbudowanie prawdziwej siły. Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Wiele kobiet nie ma zupełnie świadomości, w jaki sposób zacisnąć lub rozluźnić mięśnie Kegla. Jeśli będziesz regularnie praktykować z jajeczkiem, to z czasem poczujesz zupełnie nową siłę wewnątrz brzucha, a Twoja samoświadomość znacznie się poprawi. Najważniejszym zadaniem jajeczka w ćwiczeniach jest nauczyć Cię rozluźniać mięśnie, dlatego miej na uwadze, żę na tym przede wszystkim powinna polegać Twoja praca (to bardzo ważne podczas seksu!). Musisz wiedzieć, że mięśnie w naszej miednicy mają wyjątkową zdolność regeneracji – jak żaden inny mięsień w naszym ciele. Dzięki temu bardzo prawdopodobne, że efekty pracy z jajeczkiem zobaczysz naprawdę szybko.

Efekty praktyki z jajeczkiem

• wzmocnisz mięśnie pochwy i mięśnie głębokie
• zregenerujesz się po porodzie lub przygotujesz swoją miednicę do ciąży i porodu
• Twoja miednica będzie bardziej ukrwiona i dotleniona
• odzyskasz pełne czucie w pochwie
• będziesz odczuwać więcej przyjemności!
• poprawi się Twoje samopoczucie
• podniesiesz swoje libido
• poczujesz pełnię swojej zmysłowości
• Twój okres będzie bardziej łagodny, a Twoje hormony bardziej stabilne
• zwiększy się nawilżenie Twojej pochwy

Co jeszcze zyskasz?

Praktyka z jajeczkiem niesie ze sobą wiele zmian. Część z nich dotyczy naszej fizjologii – wzmacniają się mięśnie, przez co odczuwamy dużą poprawę w naszym organizmie pod wieloma względami. Jest jednak także aspekt duchowy, który zacznie się w Tobie transformować, jeśli dasz sobie na to przestrzeń i zgodę. Praktyka z jajeczkiem to dla wielu kobiet początek pięknej drogi do samej siebie. Czasami początek jest trudny – leczą się stare traumy, uczymy się stawać granice, wyrzucamy z siebie rzeczy, które od dawna w nas zalegają, wyrażamy niewyrażoną złość i smutek… i wiele innych. Praca z miednicą daje głos temu, co do tej pory spychaliśmy na dno (nasze „dno”, to właśnie miednica). Jeśli będziesz spać z jajeczkiem (np. pod poduszką) to bardzo możliwe, że na początku przyjdą do Ciebie dość trudne i wymagające sny. Są one przejawem bardzo dużej pracy Twojej podświadomości, która zaczyna przerabiać to, z czym do tej pory sobie nie poradziłaś, co zalegało, gdzieś w Tobie. Z czasem odbudujesz swoje połączenie ze swoją intuicją, kobiecością, wewnętrzną mądrością. Poczujesz moc, którą możesz czerpać ze swojej kobiecości. To wszystko daje silne poczucie połączenia ze sobą, swojej własnej siły – zwiększa się nasza pewność siebie i nasze ugruntowanie. Z łatwością przychodzi podążanie za głosem serca i wejście na swoją własną ścieżkę.

z jajeczkami
Wybierz swój kamień